Istnieje wiele lig piłkarskich na świecie. Mógłbym się posunąć nawet do tego, że każdy kraj, który posiada drużynę narodową, ma własną ligę, aby selekcjoner miał większy wybór zawodników. Większość krajów ma nawet kilka lig,  by móc pomieścić tyle drużyn.

Fani drużyn ze swojego miasta, często jeżdżą z nią na mecze wyjazdowe, żeby móc je lepiej wspierać. Ale co jeśli aby wspomóc swoich ulubieńców, podczas potyczki ligowej, musimy wyjechać do innego kraju?

Najlepszymi przykładami są tutaj Swansea City i Cardiff City. Dwie najlepsze walijskie drużyny. Fani angielskiej piłki mogą czuć się poirytowani. Łabędzie wygrały ostatnio Puchar Ligi. Jak walijska drużyna może zdobyć Puchar Ligi angielskiej? Poza tym, słabsze kluby mogą żądać więcej pieniędzy za bilety na mecze z nimi.

Co jeśli te dwa zespoły przeniosłyby się do najwyższej klasy rozgrywkowej w Walii. Jeśli w tamtej lidze walczyłyby zespoły tego kalibru? Może wtedy liga walijska zyskałaby na wartości? Wejściówki zaczęłyby się lepiej sprzedawać? Pierwsze miejsce w tabeli premiowane jest barażami do Ligi Mistrzów. Drugie – pewnym awansem do Ligi Europejskiej, natomiast trzecie – barażami. Jest to coś, o czym te zespoły na obecną chwilę mogą pomarzyć (Z wyjątkiem Swansea, która ma zapewniony awans do LE dzięki wygranej we wspomnianym Pucharze Ligi). Co roku zespoły te, najprawdopodobniej zgarniałyby mistrzostwo kraju i co za tym idzie, spore premie.

Jednakże Swansea i Cardiff nie wrócą do swej rodzimej ligi. Anglia może zaoferować przeciwników z wyższej półki, nawet jeśli któryś z tych klubów zaproponowałby ogromne zarobki, to nie wiadomo, czy dany zawodnik chciałby się marnować w takiej lidze.  A zysków finansowych dla klubu nie można  ze sobą porównywać.

Ja osobiście nie mam z tym problemu i świetnie rozumiem, dlaczego grają w Premier League. Czuję jednak, że cała walijska piłka nożna cierpi na tych drużynach.

Bardzo ciekawa sytuacja jest w lidze szkockiej. Dwie, zdecydowanie najlepsze drużyny, które co roku biły się o mistrzostwo. Zostało to zatrzymane przez przeniesienie Rangers’ów do 3 ligi. Jednak przedtem nie grały one w lidze angielskiej, tylko u siebie, w Szkocji.

„Czy to dobrze, że Swansea i Cardiff grają w lidze angielskiej?” – moja odpowiedź brzmi tak i chyba wiadomo dlaczego. Jeśli klub chce walczyć z lepszymi zespołami i zarabiać za to większe pieniądze, czemu nie?